Всичко за ягодите


Сладка, благоуханна, освежаваща...

Символ на богините на любовта и красотата Венера и Фрея.

Свещен плод на духа - директна връзка с божественото.

Орнамент в олтарите и колоните на средновековните катедрали - знак на смиреност и праведност.

В Бавария още спазват народния обичай в първите пролетни дни на рогата на добитъка да се връзват малки кошнички с ягоди като дар за елфите. Смята се, че елфите, страстни почитатели на ягодите, ще помогнат за раждането на много здрави теленца и ще има богат млеконадой.

Празникът на ягодите Wainodayo е през юни, когато зреят първите нежни и сочни плодове. След благодарствените молитви, от събраните ягоди приготвяли леко ферментирал ягодов сок и специален десерт с кленов сироп. Американските индианци правели първия агодов „пай" от смачкани ягоди и мляна царевица.

 Ягодова страст

Ягодов сладолед, ягоди с шоколад, ягоди със сметана, с листенца мента - кулинарна наслада и романтика за специални моменти...

Вероятно заради сърцевидната си форма и червения цвят наричат ягодата „плод на любовта". Любовна магия с гарантиран ефект e да се сподели ягода с любимия.

Ягоди, шампанско и свещи - всичко става тъй горещо! Във Франция през първата брачна нощ традиционно сервират на младоженците студена ягодова супа, вероятно за засилване на сексуалното желание и настроение. Славата си на афродизиак  ягодата дължи на витаминозния коктейл и цинка в семенцата, които се отразяват благоприятно на кръвообращението и тонизирането на организма. Наличието на фолиева киселина подпомага забременяването и намалява депресията.

Диворастящата горска ягода е позната още в древността. Цъфти през цялото лято и римляните я засаждали в градините за украса. Приписвали им чудодейни лечебни свойства - облекчавали симптомите на меланхолията, помагали срещу припадъци, всякакви възпаления и висока температура, камъни в бъбреците и отравяния на кръвта, черния дроб и жлъчката. В медицинските трактати на Хипократ и Гален се откриват сведения за използването на ягодата като ефективно лекарствено средство при простуда.

Кралският градинар Жак Дюбоа поставил началото на култивирането й. През 1368 г. засадил 12 000 корена в Лувър като декоративно растение, а не заради вкусовите качества. До средата на XVIII век в градините на Франция и Италия, а малко по-късно и в Германия, Холандия и Русия се отглеждали предимно разновидности на горската ягода. Нова страница в история за ягодата започва през 1714 г., когато в Парижката ботаническа градина кръстосали неизвестния дотогава сорт, донесен от Чили и вирджинска ягода с подчертан аромат. Появили се първите едроплодни градински ягоди. Крал Луи XIV ги обожавал и приемал като деликатес, дар от боговете. Той наредил на придворните поети да възпеят достойнствата на плодовете в стихове. Оттогава е и специалитетът "Ягоди със сметана", който и до днес си остава невероятно изкушение.

Куриозно, но факт е, че до средата на XIX век в Аржентина смятали плодове на ягодата за отровни.

Понастоящем ягодата е популярна и култивирана навсякъде по света. Ботаниците разпознават над 2000 вида в семейството на Розоцветни. Родът е  Fragariа, заради сладкото ухание на ягодовия плод ("fragans" - благоуханен). Англичаните пък нарекли нежните и деликатни плодове „сламени" ("straw" - слама), тъй като постилали слама под ягодовите храсти, за да не загниват.

Ягодата е универсално растение, може да се използват корените, листата, цветовете, плодовете, дори семенцата, намиращи се от външната страна на обвивката, без да се изхвърля нищо. 

 Ягодата - толкова вкусна, ароматна и полезна!

Една купичка ягоди - 100 гр. (6 средно големи плода) съдържа

около 27 калории, 0.1 гр. мазнини и 6 гр. въглехидрати, около 9 гр. диетични фибри.

Учените я класират на второ място след касиса сред 40 плодове и зеленчуци по антиоксидантен капацитет. Фитонутриенти с антиоксидантно действие са витамин С, каротин, биофлавоноидите (рутин, кверцетин, кверцитрин), антоцианите и елаговата киселина. Витамин С - 110% от препоръчителната дневна доза или колкото в един портокал, като отстъпва само на касиса. Съдържанието на фолиева киселина е значително, като надвишава това в малината и гроздето. Желязото в ягодата е двойно повече, отколкото в сливата и 40 пъти повече, отколкото в гроздето.

Ягодите са здравословни, нискокалорични, съдържат малко въглехидрати, богати на хранителни влакнини (пектин), витамини, минерали и биологичноактивни вещества. Ягодата не само подобрява тонуса и нормализира обмяната на веществата, но според последни изследвания може да се използва при превенция на рак и сърдечни заболявания. При редовна консумация стимулира имунната система и укрепва стените на кръвоносните съдове. Други биоактивни вещества (кумарини) имат антитромботично дейстие. Калиевите соли подобряват сърдечната дейност и подпомагат отделянето на излишните течности - естествено диуретично средство. При заболявания на бъбреците и пикочните пътища се препоръчва ежедневен прием на ягоди около 400 гр., а също и отвара от корените на ягодата.

Благоприятното съчетание на фолиева киселина с желязо, манган, мед и цинк е особено ефективно в профилактиката и лечението на анемията и полезна храна за всички възрасти, особено за децата и бременните.  

Наличният в състава й йод компенсира дефицита в ежедневната ни храна и питейна вода.

При ревматизъм и заболявания на черния дроб в продължение на една седмица се препоръчва да се консумират по 1,5 кг. ягоди. Салициловата киселина, съдържаща се в ягодите, помага при болки в ставите. Тази хипокалорийна диета редуцира и натрупаните през зимата излишни килограми.

Пектините в ягодите забавят усвояването на захарите, което ги прави подходяща храна за болните от диабет. Те са от особено значение за регулиране моториката на червата, балансират чревната микрофлора, предотвратяват запека и извеждат токсините от организма. Приемът на 4-6 супени лъжици прясно изцеден сок на гладно помага при жлъчнокаменна болест. Букет от органичните киселини, най-вече лимонената, обогатяват сладкия вкус с кисела нотка. Те повишават апетита, подобряват обмяната на веществата и улесняват храносмилането. Етеричните масла придават особения аромат.  

Редовната консумация на ягоди има алкализиращ ефект, при който се потискат процесите на костна деминерализация и предпазва от развитие на остеопороза.

Лечебните свойства на ягодата са познати отдавна в народната медицина. За фитотерапия се предпочитат горските ягоди, заради по-изразения лечебен ефект, в резултат на по-висока концентрация на биоактивни фитонутриенти. Изпитано народно средство при лечение на екзема и малки ранички. Външно се нанася кашичка от ягоди. Ягодите са с мощен противовъзпалителен и антибактериален ефект, благодарение на фитонцидите. Използва се запарка или отвара от листа и коренища за гаргара при лечението на възпаление на гърлото и за отстраняване лошия дъх от устата. Има диуретичен и стипчив ефект при колит, хемороиди, камъни в пикочните пътища, отоци, стари язви и обриви, кръвотечение. Преди хранене се препоръчва да се изпива по 1/2 чаша чай, приготвен от 2 супени лъжици плодове на 1 чаена чаша вряла вода. Чаят от листа и цветове се пие при простуда.

Ягодите - храна за мозъка

Някои изследвания показват, че наред с фолиевата киселина, физетинът, флавоноидът в ягодите стимулира способността за концентрация и предпазва от отслабване на паметта.

Ягодова „звездна" диета

Много холивудски звезди три дни от месеца се хранят само с вкусните плодове. Консумират ги в неограничено количество, но гарнирани само с листа от мента. Не се поддават на изкушението да ги съчетаят със сметана и захар... Само 2 супени лъжици бита сметана увеличава калориите на 100, а мазнините - до 9 гр.

Ягодова  козметика 

В разгара на ягодовия сезон ароматният сок на свежа ягода е най-тонизиращият лосион! Идеално средство за почистване, избелване и освежаване на кожата, използвано от императрица Елизабет Австрийска и прочутата мадам Tallien. В императорския двор по времето на Наполеон тя поддържала красотата си, като ползвала вана, пълна с ягодов сок от около 15 кг. ягоди.  

При комбиниране с извара, мед и лимон се усилва подсушаващото и почистващото действие върху кожата. Ягодова маска се прилага при лунички, петна и младежки пъпки. Ефектът е чудодеен, но е необходимо ежедневно третиране поне три седмици. Придава еластичност и кадифена мекота, особено на суха и напукана кожа, обтрита със зехтин след горещ влажен компрес. При мазна кожа, с разширени пори се нанася слой от ягодов сок, смесен с разбит яйчен белтък в съотношение 1 белтък на 1 чаена лъжичка сок или сокът на 5 ягоди с 30 мл. ябълков оцет.

Ягоди за бляскава усмивка

Секретът е в ябълковата киселина, която спомага за отстраняване на петната и избелва емайла на зъбите. Ягодите заздравяват венците, което се дължи на адстрингентното действие на някои дъбълни вещества - ифитонцидите.

 Ягодите в детското меню

Съвсем естествено е още през юни, когато съзряват родните ягоди, да разнообразим и украсим с тях трапезата. Но не бива да се забравя, че ягодите спадат към плодовете с висок алергенен потенциал. Някои имат индивидуална непоносимост към ягоди с прояви на алергична реакция - кожен обрив, зачервен и сърбящ, често съпроводен със световъртеж, гадене и други. Най-често се наблюдава при децата. След подобни инциденти се препоръчва отлагане консумацията на ягоди поне до другия сезон. При изявена непоносимост е необходимо да се спазват препоръките на лекуващия лекар, а повторно включване е най-добре да се прави в комбинация с кисело мляко.

Счита се, че алергизацията се дължи на плесените, развиващи се по повърхността на плодовете, поради близостта им до почвата. Подбират се само пресни, добре узрели плодове без наранявания и петна, със свеж аромат.

Непосредствено преди употреба се почистват и измиват много старателно с течаща вода. При приготвяне на сок се попарват с вряла вода, с което частично се намалява рискът!

Ягодите се включват в менюто на кърмачетата в края на второто полугодие като плодов сок, пюре, кисел, компот или мус. Децата харесват и разнообразните десерти, приготвени със сладко и конфитюр от ягоди.

Поносимостта на детето се изпитва с малки, постепенно увеличаващи се количества ягодов сок. На по-големите деца поднасят плодова салата, за предпочитане с цели плодове. По изключение се поръсват с малко пудра захар, но и без захар е любимо лакомство.

Прясно изцеденият сок се консумира веднага след приготвянето. Нектари и сокове с добавка на захар, изкуствени ароматизанти, оцветители и консерванти не се препоръчват в детска възраст.

При деца с наследствено предразположение към алергии педиатрите забраняват консумацията на ягоди преди навършване на 1 година. Запознаването с ягодите се отлага поне с един месец, след въвеждането на други плодове с по-нисък алергенен потенциал.

Препоръчваното количество през второто полугодие на детето е 40-50 гр. ягоди два пъти седмично, като се осигурява редуване с разнообразни други плодове. След навършването на една година количеството нараства до 100 гр. ягоди, а след третата  - около 150 гр. Порцията е около 1/2 чаша дребни или нарязани плодове. При прекомерна консумация може да възникне храносмилателен дискомфорт.

Ягоди през цялата година

Ягодите се развалят бързо, особено ако са наранени или пък се съхраняват неправилно - например на много влажно или топло място. Узрелите плодове се съхраняват немити в хладилник, в найлонови торби. Замразените във фризер плодове могат да се съхраняват до десет месеца. Най-добрият метод да се запазят витамините в ягодите е бързото замразяване, след предварително измиване и подсушаване. Внимание! Не се допуска бавно или повторно размразяване, тъй като се губи значителна част от витамин С. Размразяват се в микровълнова печка на съответната програма. Консумират се в твърдо състояние преди окончателното им омекване.

Консервират се чрез изсушаване или с добавянето на захар при съхранение на тъмно. Дори при най-старателно спазване на технологията, при преработката се губи голяма част от витамините, от които най-чувствителен е витамин С. Запазват се минералите, органичните киселини и бета-каротинът. Хранителните влакнини намаляват след кулинарната обработка, което дори е полезно за деца със склонност към храносмилателни разстройства.

Привържениците на здравословния начин на живот предпочитат органичните плодове - екологично чисти. Те отстъпват в конкуренцията на наперените едри градински ягоди по външен вид, не могат дълго време да се съхраняват в складове, но затова пък са много по-вкусни и полезни. С голяма популярност се ползват баровете, където се предлагат коктейлите „smoothies" от органични ягоди с лед, мляко и ядки.

Безспорно дребничките диви ягодки, които срещаме навред из планините, по горските поляни, са най-примамливи. „Мъничко червеничко" отбива туристите от еко-пътеката.

Лятната ваканция на село при баба е чудесна възможност за децата да бъдат по-близо до природата и да организират „лов" на ягодки. Вярно, голяма част от „плячката" не влиза в кошничката...

Кулинарни предложения

Ягодова салата

250 гр. ягоди, измити и изчистени, се подреждат в купа и поръсват леко със захар. Заливат се със сока на половин лимон. Гарнират се с листа от свежа мента.

Ягодов кисел 

1 ч. чаша ягоди, 2 с. л. захар, 2 ч. л. нишесте, 1 ч. чаша вода

Водата и захарта се загряват до завиране. При непрекъснато бъркане се добавя предварително разтвореното в малко хладка вода нишесте. Отнема се от огъня и се добавя  ягодовият сок, кипнат с малко вода и прецеден. Разбърква се и се разлива в купички.

Студена супа от ягоди
500 гр. ягоди
1/2 ч.ч. (100 гр.) захар

40 гр. нишесте
щипка сол
500 мл. бяло вино
бишкоти

Почистените ягоди се разрязват на две, поръсват се с половината захар и се изстудяват. Нишестето се разтваря в 500 мл. подсладена вода и се вари 2 минути. Сместа се снема от огъня, прибавя се виното, охлажда се и с нея се заливат ягодите. Супата се поднася с бишкоти.

Свежите ягоди отлично се съчетават с млечни продукти. Приготвят се лесно и бързо различни десерти - млечен кисел, крем с квасено мляко, плодови торти и бисквити с плънки от ягоди.

Ягодов сорбет с извара

300 гр. извара, 100 мл. готварска сметана, 50 гр. пудра захар, 100 мл. лимонов сок, 100 гр. ягоди (замразени или пресни).

Изварата се разбива на пухкава смес и към нея се прибавят ягодите. Смилат се до получаване на хомогенна смес. Излива се в подходящ съд за замразяване. Отгоре се подравнява с дървена лъжица. Замразява се във фризера за около 6 часа. Преди поднасянето се изважда и се оставя да престои 10 минути. Гарнира се пресни ягоди и листенца мента.

Ягоди с квасено мляко

50-60 гр. ягоди, нарязани

200 гр. квасено мляко

15 гр. захар

Ягодов шейк

100 гр. ягоди

100 гр. квасено мляко

½ ч. л. лимонов сок

1 ч. л. мед

Ягодите се пасират добре и се размесват в шейкър с останалите продукти.

Panna Cotta с ягодов сироп

Много популярен млечен желиран десерт в Италия, традиционен за Piedmont.

1 ч. чаша нарязани ягоди
2 1/2 ч.чаши квасена сметана /квасено мляко/, ½ ч. чаша прясно мляко,

½ ч.чаша захар
2 с. л. желатин и 1 к. чашка вода за желатина
ванилия на прах, свежи листенца мента
Желатинът се залива със студена вода. След набъбване се разтопява без завиране на водна баня и леко се охлажда. Затопля се сметаната (кисело мляко) и прясното мляко със захарта до стопяването й. Ароматизира се, прибавя се желатинът, разбърква се добре и се налива в порционни купи. Престоява в хладилник за около 3 часа да стегне леко. Отгоре се подреждат ягодите с леко притискане в крема. Накрая се залива с ягодов сироп  (150 мл. сок, 50 гр. захар, 1 ч. л. желатин) и се гарнира по желание.

Ягодите са любим десерт. Насладете се на този вкусен и полезен дар на природата в летните горещини!

Няма коментари:

Публикуване на коментар